• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Wszystko co powinieneś wiedzieć o zastawie rejestrowym

Lis, 13
0

Ograniczone prawo rzeczowe w postaci zastawu rejestrowego jest wykorzystywane zazwyczaj przez banki w celu zabezpieczenia udzielonych przez nich kredytów. Najczęstszym przedmiotem na jakim ustanowiony jest zastaw rejestrowy, jest bez wątpienia samochód. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem samochodu z zastawem rejestrowym, z pewnością zainteresuje cię ten artykuł.

Warto wiedzieć na czym polega.

Zaczynając od początku, zastaw rejestrowy ustanawiany jest pomiędzy wierzycielem, którym może być np. bank, a właścicielem samochodu. Podstawą do jego ustanowienia jest zawarta umowa. Aby zastaw rejestrowy był skuteczny względem osób trzecich, musi zostać wpisany do rejestru. Taki rejestr zastawów ma zastosowanie prawne i nabywca auta, który miał ustanowiony zastaw rejestrowy nie ma możliwości uniknięcia jego konsekwencji. Na nic się zdają tłumaczenia, niewiedza nie jest tutaj środkiem łagodzącym.

Wygodne rozwiązanie dla każdej ze stron.

Zastaw rejestrowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika. Wierzyciel ma pewność spłaty należności w przypadku zaprzestania spłaty kredytu lub pożyczki w tradycyjny sposób. Dłużnik natomiast, może swobodnie korzystać ze swojego auta. Zestaw rejestrowy działa więc podobnie jak tradycyjne hipoteki, z tym wyjątkiem, że nie może być on ustanowiony na nieruchomości, a tylko na wartościowym przedmiocie, jakim jest samochód. Zastaw rejestrowy upoważnia do zaspokojenia wierzytelności bez względu na to, kto obecnie jest właścicielem samochodu z zastawem rejestrowym. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby przed kupnem samochodu sprawdzić, czy nie posiada do niego roszczeń bank lub inne podmioty z tytułu zastawu rejestrowego.

zastaw rejestrowy

Informacja obowiązkowa, ale…

Jako kupujący nie musisz jednak poświęcać sporo cennego czasu w poszukiwaniu informacji o możliwym zastawie rejestrowym na samochodzie. Taka informacja obligatoryjnie musi występować w dowodzie rejestracyjnym. Z drugiej strony, taki wpis dokonywany jest na wniosek właściciela pojazdu, często więc takiej informacji najzwyczajniej nie znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, pomimo obowiązku prawnego. Tym bardziej, że nie jest to w interesie właściciela auta.

Wniosek – na pewno warto.

Aby sprawdzić, czy samochód rzeczywiście jest obciążony zastawem, należy złożyć wniosek do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych, mieszczącej się w Warszawie lub też do jednego z jej oddziałów mieszczących się w większych miastach: w Białymstoku, w Krakowie, w Gdańsku, w Świdniku, w Katowicach, w Poznaniu, w Łodzi, w Szczecinie, we Wrocławiu, w Poznaniu oraz w Rzeszowie.

Koszt wniosku to około 20 zł, jednak bez wątpienia jest to wydatek wart naszej uwagi. Te 20 zł mogą zapewnić nam spokój jako przyszłym nabywcom samochodu oraz zaoszczędzić wielu nieprzyjemności w przyszłości.

Nie tylko samochód…

Przedmiotem zastawu rejestrowego mogą być wszystkie rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe, z wyjątkiem wierzytelności na których ustanowiono już hipotekę, praw mogących być przedmiotem hipoteki oraz statków morskich. Jest to więc całkiem przydatne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na uwierzytelnienie swojej pożyczki nie tylko właścicielom samochodów. Zastaw rejestrowy może być ustanowiony na każdej wartościowej rzeczy, z wyjątkiem wspomnianych wyżej przykładów. Celem zastawu może być więc np. maszyna rolnicza, sprzęt rtv lub agd, komputer czy zbywalne prawo majątkowe w postaci udziałów w firmie.

Coraz częściej wykorzystywany w pożyczkach społecznościowych.

Zastaw rejestrowy idealnie wpasowuje się w potrzeby pożyczkodawców oraz pożyczkobiorców w nowoczesnych pożyczkach peer-to-peer. To bardzo wygodne rozwiązanie zwiększające wiarygodność osoby potrzebującej dodatkowej gotówki, nie obciążające jej pozbawieniem prawa do użytkowania zastawionego przedmiotu. Zastaw rejestrowy jest jedną z najczęściej wybieranych opcji, która jest wygodna dla obydwu stron transakcji. Pożyczkodawcom zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pozwala uniknąć stresów związanych z pożyczaniem gotówki, natomiast pożyczkobiorcom pozwala zwiększyć wiarygodność i skutecznie uzyskać potrzebną gotówkę.

Zobacz także: Jak Skutecznie Inwestować?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *