• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Świat finansów się zmienia, czyli o FinTechach

Paź, 22
0

 
Rewolucje, zmiany technologiczne i nowe innowacje sprawiają, że świat wokół nas ciągle się zmienia i stale ulega przeobrażeniom. Dotyczą one właściwie każdej dziedziny życia człowieka. Zaczynając od sposobu robienia zakupów, po płatności, formę podróżowania, aż po proces komunikowania się z innymi. Przez lata niezmienny sektor bankowy, by nadal być konkurencyjny, systematycznie wraz z pojawieniem się nowych możliwości, rozszerza swoją działalność. Od niedawna na rynku finansowym pojawiły się nowe podmioty określane jako FinTechy. Czym one właściwie są?

Czym trudnią się FinTechy?

FinTech obejmuje podmioty, które zajmują się łączeniem nowej technologii z usługami finansowymi. Są to firmy oferujące nowoczesne usługi finansowe, najczęściej z wykorzystaniem Internetu czy telefonu komórkowego. Nie ma jednoznacznej, legalnej, czyli określonej przepisami prawa definicji FitTech. Mówi się, że jest to SmartUp w obszarze finansów. Zazwyczaj FinTechy tworzą produkty oraz usługi dla klientów indywidualnych, ale również firm. Szacuje się, że w cały globalny sektor FinTech w ciągu zeszłego roku zainwestowano ponad 17 miliardów dolarów.

Polski rynek FinTech

Niewiele osób wie, że Polska jest jednym z pionierów w zakresie innowacji w sektorze bankowym oraz w obszarze płatności. Składa się na to kilka czynników. Jednym z nich jest otwartość klientów na innowacje oraz chęć wypróbowania nowości, szczególnie z wykorzystaniem zdalnych kanałów komunikacji, takich jak Internet czy smartfon. To właśnie młodzi ludzie częściej ulegają trendom w świecie finansów, szczególnie jeśli dane rozwiązanie ma ułatwić im życie, usprawnić na przykład płatność lub też coś za nich ,,zrobić”. Wir obowiązków, oddanie życiu zawodowemu właśnie temu służy.

Polska w obszarze bankowości internetowej, mobilnej czy płatności zbliżeniowych przoduje w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to szansa dla FinTechów, gdyż ich rozwój zależy w głównej mierze od działalności banków. To instytucje finansowe z długą historią, posiadające szerokie grono klientów, bowiem większość ludzi w dzisiejszych czasach posiada konto w banku, kredyt, stara się o niego lub w przyszłości planuje jego zaciągnięcie. Wobec tego banki, by być konkurencyjne, ściśle współpracują z FinTechami, aby dostarczać klientom nowe usługi i produkty bankowe. Ponadto wiele instytucji bankowych organizuje nawet konkursy czy rekrutacje w tej dziedzinie. Przykładem jest tu Alior Bank czy PKO BP.

Jakie produkty i usługi tworzą FinTechy?

Jak nazwa sama wskazuje, FinTechy łączą finanse oraz nowoczesną technologię. Tworzą różnego rodzaju produkty i usługi z wykorzystaniem głównie zdalnych kanałów komunikacji. Tworzą aplikacje mobilne oraz strony internetowe, które za zadanie mają pomóc użytkownikom w zarządzaniu ich finansami, a także przypominaniu o terminie płatności. Ponadto są także FinTechy obsługujące kredyty, pożyczki gotówkowe, ubezpieczenia oraz inwestycje. Najnowsze rozwiązania wykorzystują biometrię, sztuczną inteligencję, z wykorzystaniem której można otrzymać porady finansowe czy inwestycyjne. Często obejmują one także pożyczki pozabankowe czy rynek wymiany walut, dzięki czemu klient nie musi udawać się do kantoru, ponieważ może wymienić pieniądze przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Świat finansów nieustannie się zmienia. W związku z tym, że wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, a technologia stale się rozwija, tworzone będą nowe Fintechy. Ale to, czy zostaną przyjęte pozytywnie przez klientów oraz czy osiągną sukces, zależy już tylko od klientów i ich otwartości na pojawiające się nowości.

Zobacz także: pożyczki społecznościowe online

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *