• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Pożyczki społecznościowe a obligacje korporacyjne

Wrz, 13
0

Przedsiębiorcy chcący rozwijać swoją firmę lub rozszerzyć zakres działalności szukają różnych źródeł finansowania. Pierwszy sposób pozyskania kapitału, jaki jest rozważany, to wzięcie kredytu w banku. Niestety jego wysokie koszty, trudności w otrzymaniu oraz szereg ścisłych wymagań, jakie trzeba spełnić, odstrasza i skutecznie zniechęca. Wobec tego właściciele firm decydują się na rozwiązania alternatywne. W ostatnim czasie popularność zyskują rozsławione za granicą pożyczki społecznościowe. Inni z kolei decydują się na skorzystanie z opcji, jaką są obligacje korporacyjne. Który z tych dwóch wariantów jest lepszy – z punktu widzenia osoby chcącej pozyskać kapitał, a jaki dla inwestora?

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe obsługiwane są za pośrednictwem specjalnych serwisów. To świetny wariant zarówno dla osób posiadających nadwyżki finansowe, jak i niedobory. Do takich serwisów należy na przykład Lorak Bank. Zrzesza on pożyczkobiorców i inwestorów. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dzięki temu szybkie pożyczki na dowolny cel – od budowy hali produkcyjnej czy remont po rozbudowę floty pojazdów. Udzielają ich bezpośrednio osoby fizyczne lub prawne, które otrzymują wynagrodzenie w formie oprocentowania.

Przedsiębiorcy cenią sobie pożyczki społecznościowe ze względu na ich niskie koszty, łatwość otrzymania oraz elastyczne ustalanie warunków między stronami transakcji, a nie ich ścisłe narzucenie jak w przypadku kredytu bankowego. Pożyczkobiorcy sami ustalają wysokość oprocentowania. Ponadto wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu w bardzo przejrzysty sposób, a nad poprawnością całego procesu czuwa serwis pośredniczący.

Dawcy kapitału sami decydują, w jaki projekt chcą zainwestować swoje środki. Wiele osób posiadających nadwyżki finansowe zastanawia się gdzie inwestować pieniądze, by na tym zarobić. Lokaty oferowane przez banki są nisko oprocentowane i aby uzyskać z nich zadowalający dochód, często trzeba ,,zamrozić” środki na lata. Oprocentowanie pożyczek społecznościowych jest nawet 3- lub 4-krotnie wyższe niż tradycyjna, bankowa lokata pieniężna.

Obligacje korporacyjne – czy warto?

Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa, w celu pozyskania funduszy na inwestycje. Zazwyczaj są długoterminowe, ale mogą być również emitowane na różne okresy – krótsze lub dłuższe niż rok. Dzięki nim firmy mogą zdobyć kapitał, jednocześnie zapewniając sobie stabilizację finansową, gdyż obligacje nie mogą być wcześniej wykupione na żądanie obligatariusza, czyli ich posiadacza.   

Nabywca obligacji korporacyjnych, będący wierzycielem danego przedsiębiorstwa z tytułu ich posiadania, ma prawo do otrzymania oprocentowania. Jego wysokość wraz z odsetkami i terminami płatności określone są w warunkach emisji. Zwrot pożyczonego kapitału następuje w terminie wykupu tego instrumentu dłużnego.

Pożyczki społecznościowe czy obligacje korporacyjne – co wybrać?

Zastanawiając się, czy lepiej skorzystać z pożyczek społecznościowych, czy też z obligacji korporacyjnych, należy rozważyć ich wady i zalety. Ponadto należy zwrócić uwagę z punktu widzenia, której ze stron na daną opcję patrzymy – jako pożyczkobiorca czy inwestor.

Podejmując decyzję o tym, gdzie chcemy ulokować swoje oszczędności, powinniśmy rozważyć wszystkie dostępne opcje. Ogromną zaletą udzielania kredytów społecznościowych jest oprocentowanie na poziomie 10-15%. W celu zwiększenia bezpieczeństwa transakcji dokładnie sprawdza się pożyczkobiorców. Między innymi w Krajowym Rejestrze Długów czy też dokonuje się skanu ich dowodu osobistego, tak by mieć pewność, że osoba, której pożyczymy środki, jest wypłacalna. Chcąc pozyskać kapitał emitując obligacje korporacyjne, należy wziąć pod uwagę wysokie koszta ich wypuszczenia na rynek, a przecież nie wiemy, czy ktoś na taką inwestycje się zdecyduje – mówi Karol Szewczuk, założyciel platformy inwestycyjnej oferującej pożyczki społecznościowe www.lorak.pl.      

Każda inwestycja niesie za sobą ryzyko, ale warto szukać ciekawych inicjatyw bądź rozwijających się biznesów. Wspiera się nie tylko lokalną społeczność, ale też osiąga się z tego tytułu zysk.

Zobacz także: inwestowanie przez internet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *