• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Pożyczki społecznościowe a inwestowanie na giełdzie - dywersyfikacja portfela

    • Home
    • Uncategorized
    • Pożyczki społecznościowe a inwestowanie na giełdzie – dywersyfikacja portfela
Sie, 07
0

 
Jednym ze sposobów pozwalających na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka utraty swoich oszczędności, jest lokowanie swoich pieniędzy w pożyczki społecznościowe. Istnieje wiele argumentów przemawiających za wyborem tego rozwiązania. Minimum formalności, brak wysokich kosztów związanych z rozpoczęciem inwestowania, kuszące zyski – to tylko niektóre z zalet. Jak wypadają pożyczki społecznościowe na tle inwestowania na giełdzie?

Pożyczki społecznościowe vs inwestowanie na giełdzie – ZYSK

Giełda Papierów Wartościowych pozwala na dokonywanie transakcji kupna-sprzedaży akcji, obligacji, warrantów oraz certyfikatów inwestycyjnych za pośrednictwem maklerów. O inwestowaniu na giełdzie krążą już legendy. Znane nam jednak historie nie zawsze kończyły się dobrze. Byli tacy, którzy na giełdzie dorobili się pokaźnego majątku, ale znaleźli się też i tacy, który wiele na niej stracili. Giełda rządzi się więc swoimi prawami – tu nikt nie jest pewien zysków, jakie może osiągnąć. Przy dużej dozie szczęścia może to być nawet kilkadziesiąt procent w skali roku, wystarczy jednak jedno niepowodzenie lub niekorzystny zbieg zdarzeń czy decyzji inwestora, by doszło do ogromnych strat. Raczej mało prawdopodobne jest, aby osoba rozpoczynająca swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie regularnie osiągała stopy zwrotu wyższe od tych, które można osiągnąć w przypadku kredytów społecznościowych.

W przypadku pożyczek społecznościowych maksymalny zysk zostaje z góry określony i nie przekracza kwoty, którą pożyczkobiorca ustalił jako akceptowalną. Przyjęło się, że rozsądne inwestowanie w kredyty społecznościowe może przynieść stabilne zyski na poziomie kilkunastu procent w ciągu roku – mówi Karol Szewczuk, właściciel platformy inwestycyjnej oferującej pożyczki społecznościowe www.lorak.pl.

Płynność

Akcje uznawane są za bardzo płynne inwestycje – z reguły nie ma problemów z ich sprzedażą po atrakcyjnej cenie. Wyjątek stanowią jednak inwestycje w akcje bardzo małych spółek. W przypadku pożyczek społecznościowych niestety nie ma szansy na szybkie wyciągnięcie zainwestowanych wcześniej pieniędzy – inwestor musi bowiem czekać na przelewane każdego miesiąca raty. Dlatego warto pamiętać o tym, aby nie inwestować w kredyty społecznościowe pieniędzy, które nagle mogą okazać się bardzo potrzebne.

Pożyczki społecznościowe a inwestowanie na giełdzie – co lepsze?

Inwestowanie pieniędzy w pożyczki społecznościowe wiąże się z ryzykiem braku spłat rat ze strony pożyczkobiorcy. Z niepewnością tą można jednak skutecznie walczyć dywersyfikując swój portfel – w przypadku braku spłaty rat przez jednego dłużnika ewentualne straty można zrekompensować poprzez regularne zapłaty płynące ze strony innych pożyczkobiorców. Giełda nie daje nam niestety takich możliwości – to ciągła niepewność, a brak odpowiedniego przygotowania niemalże zawsze prowadzi do klęski.

Zarabianie pieniędzy na pożyczkach społecznościowych wymaga poświęcenia czasu – na każdą aukcję pożyczkową, w którą mamy zamiar zainwestować, musimy przeznaczyć minimum kilkanaście minut. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko złego wyboru, kolejny czas trzeba również poświęcić na dokładne sprawdzenie potencjalnego dłużnika. W zamian otrzymujemy jednak wyższe i stabilniejsze zyski. Pamiętajmy przy tym, że stworzenie dobrego systemu inwestycyjnego, opierającego się na bardzo dobrej wiedzy na temat finansów, rachunkowości czy gospodarki i pozwalającego nam tym samym dobrze zarabiać na giełdzie, może trwać nawet kilka lat – wyjaśnia Karol Szewczuk, właściciel platformy inwestycyjnej oferującej kredyty społecznościowe www.lorak.pl.

Zobacz także: Skuteczne Inwestowanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *