• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jak świadomie pożyczać pieniądze - kto może nam pożyczyć?

Paź, 08
0

Jak świadomie pożyczać pieniądze?

Zewsząd słyszy się o historiach ludzi, którzy zdecydowali się na pożyczkę niewielkiej kwoty, a spłacić musieli jej kilku krotność. W efekcie tego miesięczna rata przekraczała ich zarobek, a oni sami wpadali w długi i tracili dorobek życia, pozostając z niczym. Wobec tego wiele osób boi się pożyczać pieniądze, nie ufając tym samym firmom pożyczkowym. W sytuacji awaryjnej, nasze oszczędności nie zawsze mogą nam wystarczyć, a może chcemy w końcu zrealizować marzenie o podróży do dalekiego kraju i brakuje nam na to środków. Jak więc świadomie pożyczać pieniądze?

Kto może pożyczyć nam pieniądze?

Decydując się na pożyczenie gotówki, musimy zastanowić się nad tym, kto może nam ją dać. Udzielanie kredytów to czynność bankowa sensu stricto, czyli taka, którą wykonywać mogą tylko banki. Natomiast chcąc otrzymać pożyczkę pieniężną, możemy zgłosić się jednakowo do osoby prywatnej – na przykład do członka rodziny czy znajomego lub też do specjalizującej się w tym firmy pożyczkowej. Opcji jest wiele, jednak nie wszystkie są bezpieczne.

Pożyczkobiorca musi przede wszystkim przeanalizować dostępne możliwości. Potrzebując drobnej kwoty najlepiej skorzystać z pomocy rodziny i najbliższych przyjaciół. Natomiast chcąc pożyczyć większą sumę, często musimy szukać innych źródeł. Na polskim rynku dostępnych jest wiele opcji. Od niechlubnych chwilówek, poprzez skomplikowane w swej procedurze pożyczki w banku, aż po cieszące się rosnącą popularnością pożyczki społecznościowe czy typowe instytucje pożyczkowe.

Banki dokładnie sprawdzają każdą osobę przed udzieleniem jej pożyczki, cały proces jest dość długi, a także trzeba spełnić restrykcyjne wymogi. Pożyczka społecznościowa natomiast to szybki sposób na otrzymanie środków właściwie na dowolny cel, gdzie inwestorzy decydują, czy chcą pożyczyć pieniądze właśnie Tobie. Obsługują ją serwisy takie jak na przykład Lorak Bank, który zrzesza osoby posiadające zarówno niedobory, jak i nadwyżki kapitału.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę pożyczki. Warto pamiętać, że reguluje ją kodeks cywilny. Musimy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, plan rat, a także kwotę, którą chcemy pożyczyć. Zdarza się, że wiele firm pożyczkowych kusząc niskim oprocentowaniem, zmniejsza naszą czujność. Ponadto najlepsze oferty są często obarczone ukrytymi kosztami, z których wielu pożyczkobiorców nie zdaje sobie sprawy. Gdy jakiś punkt umowy nie jest jasno sformułowany, zapytaj eksperta lub też poproś o jego zmianę. Jeśli mimo to, nadal nie rozumiesz fragmentu umowy, nie podpisuj jej! Zwracaj też uwagę na odnośniki i znajdujący się na dole strony tzw. ,,drobny druczek”.

Każdy pożyczkobiorca powinien także dokładnie sprawdzić zawarte w umowie dane i ich poprawność. Dotyczy to zarówno informacji tyczących się swojej osoby, jak też tych odnoszących się do pożyczkodawcy. Musimy zweryfikować zgodność siedziby czy właściciela ze stanem faktycznym. Pamiętajmy o terminie spłaty, dodatkowych kosztach i opłatach za udzielenie pożyczki. Warto obliczyć sobie RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania. Wyraża ona koszt pożyczki, czyli tyle, ile będziemy musieli za nią zapłacić, uwzględniając odsetki, prowizje oraz inne opłaty.

Stosując się do tych rad, będziesz czuł się bezpiecznie pożyczając pieniądze, bez obaw o wpadnięcie w pułapkę czy stratę majątku. Koniecznie zweryfikuj firmę pożyczkową, uważnie czytaj umowę i nie podpisuj jej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Zobacz także: pożyczki społecznościowe czy obligacje korporacyjne – co wybrać?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *