• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Fundusz inwestycyjny a inwestowanie w pożyczki społecznościowe

Lip, 31
0

 
Serwisy, dzięki którym można zaciągnąć kredyt oraz udzielić go innym, lokując tym samym swoje oszczędności bez pośrednictwa banków czy innych instytucji finansowych, zyskują w Polsce coraz większą popularność. Social lending stanowi obecnie doskonałą alternatywę dla inwestycji, w przypadku których wyniki zależne są od rynków finansowych, a w tym między innymi od spadków na giełdzie. Do niedawna dużą popularnością cieszyły się fundusze inwestycyjne. Jak pożyczki społecznościowe wypadają na tle tego instrumentu finansowego?

Fundusz inwestycyjny vs pożyczki społecznościowe –  ZYSK

Zasada działania funduszu inwestycyjnego polega na tym, że inwestor powierza swoje pieniądze osobom, które zarządzają funduszem z nadzieją na uzyskanie wysokiego zysku. Fundusz pobiera z tego tytułu prowizję, która stanowi wynagrodzenie za podejmowanie przez niego działania. Jak zatem kształtuje się zysk dla inwestora w przypadku funduszu oraz pożyczek społecznościowych?

Fundusze inwestycyjne charakteryzuje znaczna zmienność stóp zwrotu. Mając na uwadze długi okres inwestycyjny, wynoszący kilkadziesiąt lat, można przyjąć, że inwestując w dobre, agresywne fundusze, średni zysk wyniesie około 10% w skali roku. W przypadku kredytów społecznościowych maksymalny zysk zostaje z góry określony i nie może przewyższać kwoty, którą pożyczkobiorca określił jako akceptowalną. Rozsądne inwestowanie w pożyczki społecznościowe może zatem nieść ze sobą stabilne zyski na poziomie kilkunastu procent w skali rocznej. Mimo iż na funduszach można zarobić szybciej, kredyty społecznościowe oferują jednak znacznie stabilniejsze zyski.

Płynność

Fundusz inwestycyjny umożliwia z reguły wycofanie pieniędzy w dowolnym momencie, a realizacja takiego zlecenia trwa zazwyczaj około dwa tygodnie. Ich płynność jest zatem lepsza w porównaniu do pożyczek społecznościowych, które nie pozwalają na tak szybkie wyciągnięcie zainwestowanych wcześniej pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, aby nie lokować swoich pieniędzy w kredyty społecznościowe, jeżeli wiemy, że w każdej chwili mogą być nam potrzebne.

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa?

Fundusze inwestycyjne, podobnie zresztą jak pożyczki społecznościowe, nie dają gwarancją odzyskania zainwestowanych wcześniej pieniędzy. W pierwszym przypadku jednak inwestor nie ma możliwości wszczęcia procedur windykacyjnych lub skierowania sprawy do sądu. Pożyczki społecznościowe stanowią w tym przypadku lepsze rozwiązanie, ponieważ gwarantują większe bezpieczeństwo – inwestor ma możliwość skierowania kredytu do windykacji, osobistego wytoczenia sprawy sądowej lub nawet sprzedaży długu.

Zarówno fundusz inwestycyjny, jak i pożyczki społecznościowe nastawione są na osiąganie wysokich zysków. To drugie rozwiązanie wymaga poświęcenia większej ilości czasu, ale wiąże się z możliwością regularnego i stabilnego zarobku na poziomie kilkunastu procent w skali roku. Jeżeli jednak interesuje Cię inwestowanie pieniędzy charakteryzujące się większym stopniem bezpieczeństwa, pożyczki społecznościowe okażą się w tym przypadku lepszym rozwiązaniem.

Zobacz także: inwestycje społecznościowe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *