• +48 539 340 493
  • biuro@lorak.pl

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Pytania i odpowiedzi

Lorak to serwis społecznościowy zrzeszających inwestorów chętnych udzielić pożyczki i ludzi, którzy obecnie potrzebują gotówki. Pożyczkobiorca poprzez aukcję określa warunki pożyczki ( kwotę, ilość rat, oprocentowanie). Inwestorzy na podstawie tych informacji podejmują decyzję. Po zakończonej pozytywnie aukcji pożyczkobiorca otrzymuje przelew, a inwestorzy zysk (czyli w tym wypadku oprocentowanie).

O pożyczkę w Lorak może ubiegać się każda osoba fizyczna lub firma, która wystawiła swoją ofertę w postaci aukcji lub poprzez zapytanie o udzielenie pożyczki. To od celu pożyczki, kwoty, wiarygodności użytkownika zależy, czy inwestorzy zdecydują się udzielić pożyczki.

Pożyczki nie udziela serwis, lecz zarejestrowane w nim firmy lub osoby fizyczne, których dochodem jest oprocentowanie pożyczki. To pieniądze prywatnych inwestorów i to ich decyzja komu zdecydują się pożyczyć środki. Platforma Lorak nie pożycza pieniędzy, lecz pośredniczy w procesie ich udzielania między pożyczkobiorcami, a inwestorami.

Serwis nie zakłada konkretnych inwestycji lub też potrzeb. To Twoja indywidualna sprawa, na co potrzebujesz środki. Jednak w każdym wypadku musisz szczerze przedstawić inwestorom swój plan. Najczęstsze zapytania o pożyczki to: podróże, uroczystości, remont domu, naprawa samochodu. Firmy ubiegając się o pożyczkę najczęściej potrzebują środków na rozwój istniejącej działalności.

Pożyczkobiorca musi przejść przez weryfikację konta bankowego, weryfikację w bazie InfoMonitor, KRD, ERIF, weryfikację dowodu osobistego oraz weryfikację adresu zamieszkania.
W celu zwiększenia wiarygodności możliwe są dodatkowe weryfikacje użytkownika: weryfikacja tożsamości, weryfikacja pracodawcy, weryfikacja finansowa.
Inwestor jest weryfikowany jedynie poprzez konto bankowe.

To proste. Wystarczy przelać 1 gr z Twojego rachunku osobistego na nasz rachunek. Porównywane są dane właściciela rachunku z tymi wpisanymi w serwisie. Po weryfikacji kwota jest zwracana.

Nic.

W momencie uzyskania pozytywnej wiarygodności, Twój status jest aktualny przez 1 rok. Po tym okresie wymagana będzie ponowna weryfikacja.

Proces weryfikacji pożyczkobiorcy obejmuje przelew weryfikacyjny z rachunku osobistego, skan dowodu osobistego, sprawdzenie baz KRD. Dodatkowo pożyczkobiorcy o dłuższej historii kredytowej posiadają większą zdolność kredytową, a nieuczciwi klienci lądują na czarnej liście nieterminowych użytkowników.

W celu zabezpieczenia środków serwis Lorak.pl zaleca rozproszenie środków (mniejsze kwoty w większej ilości pożyczek) oraz sprawdzenie historii kredytowej użytkownika. W razie wątpliwości zalecamy kontakt mailowy z obsługą.

Lorak nie pobiera prowizji od inwestorów. Prowizja jest wliczana w koszt pożyczki i leży po stronie pożyczkobiorcy. Inwestując nie masz żadnych dodatkowych kosztów.

Oprocentowanie ustalają pożyczkobiorcy. Najczęściej jest to w granicy 10% - 15% w skali roku.

Umowy pożyczki zawierane za pośrednictwem portalu społecznościowego, do jakich zalicza się portal Lorak - nie zostały odrębnie uregulowane. Podstawę prawną do ich zawierania stanowić zatem będą ogólne przepisy dotyczące umowy pożyczki, znajdujące się w art. 720- 724 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U.2017.459 t.j. z dnia 2017.03.02). Z obowiązującej w polskim prawie cywilnym zasady swobody umów, uregulowanej w art. 3531 kodeksu cywilnego, wynika możliwość zawierania przez kontrahentów umowy na odległość. Również na odległość świadczy swe usługi portal Lorak, a więc drogą elektroniczną, bez jednoczesnej obecności stron.